https://blog.revistaderecenzii.com
1452 – S-a născut Ludovico Sforza, duce al Milano (d. 1508)
1793 – Maximilien Robespierre a intrat în „Comitetul Salvării Publice” și a devenit conducătorul acestuia. Din această funcție, va organiza un regim de teroare urmărind să realizeze idealul său de democrație bazat pe virtute: „fără virtute teroarea este înspăimântătoare, fără teroare virtutea este neputincioasă”.
1794 – După un an de teroare, în care a încurajat executarea a peste 17.000 de „dușmani ai Revoluției”, Maximilien Robespierre a fost arestat.
1830 – Începutul celor „Trei zile glorioase” ale Revoluției din 1830: largi pături ale populației pariziene s-au ridicat împotriva domniei lui Carol al X-lea, silindu-l să abdice. I-a urmat la tron Ludovic Philip d’Orleans (1830-1848 – „Monarhia din iulie”).
1890 – Vincent van Gogh s-a împușcat în piept cu un revolver. Pictorul olandez a murit două zile mai târziu.
1940 – Personajul Bugs Bunny a debutat oficial în desenul animat „A Wild Hare”.
1956 – România a devenit membru al UNESCO (Organizatia Națiunilor Unite pentru Educație, Ştiință și Cultură).
1970 – A murit dictatorul portughez Antonio de Oliveira Salazar (n. 1889).
1974 – Afacerea Watergate: Camera Reprezentanților a SUA a decis punerea sub acuzare a președintelui Nixon.
Sursa: https://historia.ro/