https://blog.revistaderecenzii.com

1777 – Domnul Moldovei Grigore al III-lea Ghica a fost ucis pentru că s-a împotrivit cedării Bucovinei.
1810 – Primul Oktoberfest: Cetățenii din München au fost invitați sărbătorească nunta prințului Ludwig I al Bavariei cu prințesa Therese von Sachsen-Hildburghausen.
1822 – Pedro I a devenit primul împărat al Braziliei.
1894 – S-a născut principesa Elisabeta a României, fiica Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria (d. 1956)
1910 – Sarcofagul cu rămășițele împăratului romano-german Otto al III-lea (980-1002) a fost descoperi în catedrala din Aachen.
1915 – Asistenta medicală britanică Edith Cavell a fost executată de germani pentru că a ajutat trupele Antantei să se retragă din Belgia.
1931 – A fost inaugurat statuia lui Cristos Mântuitorul din Rio de Janeiro, situată pe vârful muntelui Corcovado, la o altitudine de 700 de metri.
Sursa: https://historia.ro/