Astăzi, de la ora 16:00, TVR Craiova vă invită la o nouă ediție a emisiunii „Literatura la Craiova”

https://blog.revistaderecenzii.com

Astăzi, de la ora 16:00, TVR Craiova vă invită la o nouă ediție a emisiunii „Literatura la Craiova”, transmisă live — un spațiu dedicat dialogului autentic despre creație, cultură și puterea cuvântului scris.

Realizată de Simona Ștefania Mușuroi și moderată de Dan Ionescu, emisiunea aduce în prim-plan două teme de actualitate:

  1. Literatura pentru copii – între fantezie și formare, o incursiune în universul scrisului care modelează primele sensibilități ale cititorului.
  2. Relațiile comunității evreiești cu Biserica Ortodoxă.

Invitații acestei ediții sunt două personalități ale vieții culturale:

  • Dodo Niță, scriitor, critic și istoric al benzii desenate românești, autor al volumului Oameni pe care i-am cunoscut;
  • Ionuț Adrian Pătularu, autorul lucrării Cultura și spiritualitatea comunității evreiești din Craiova. Relațiile cu Biserica Ortodoxă din Oltenia.

Împreună, vor deschide o conversație despre modurile în care literatura reflectă, reinventează și educă, oferind publicului o oră de reflecție și rafinament intelectual.

📍 Nu ratați „Literatura la Craiova” – astăzi, ora 16:00, în direct la TVR Craiova.
Un dialog despre sensurile lumii și frumusețea limbajului, acolo unde cultura devine emoție trăită.

Lume nouă și lume veche de Duiliu Zamfirescu

https://blog.revistaderecenzii.com

In strada Cometuluĭ, în niște case joase, înșirate de-a lungul unuĭ parmaclâc pênă în fundul curțeĭ, se mutase de curînd o vĕduva. Toată vecinătatea mahalaleĭ se întreba cine e, fiind-că, de și avea douĭ flăcăĭ și o fată, era încă tînĕră și părea blajină și foarte cuviincioasă. Când ieșia dimineața în târg, cu femeea după dînsa, toțĭ săraciĭ bisericeĭ începeaŭ de la ea, fiind-că dà cu toată inima. De’și întîlnia vecinele în poartă, le zicea un «bună-dimineața» atât de prietenos, în cât cumetrele nu îndrăzniră să-ĭ scoață nicĭ un ponos. Singurul neajuns ce făceaŭ vecinilor noiĭ chiriașĭ, era «o pustie de scripcă», cum îĭ ziceaŭ, care când începea să scârție n’o maĭ contenea. Asta părea a o supĕra și pe Coana Smărăndița, cum se numea vĕduva, dar ce era de făcut? Vinovatul era fiul-sĕŭ Tache, băiatul de al doilea. Ce e drept, se ascundea el, dar nu îndestul ca să nu tulbure liniștea vecinitor. Se ducea într’un șopron, departe, în fundul curțeĭ, și acolo îșĭ împlinea toate gusturile, repetând aceiașĭ bucată de sute de orĭ, până scotea din pepenĭ pe slugile megieșilor, carĭ ziceaŭ în gura mare de cea-laltă parte a zaplazuluĭ:

Continuă să citești

Informații culturale

https://blog.revistaderecenzii.com

* Revista „Familia Ortodoxă”, Asociația pentru Apărarea Familiei și Copilului și Centrul de Spiritualitate „Sfântul Grigorie Palama” organizează o conferință-eveniment „Cum se fură astăzi fericirea tinerilor?”, alături de Virgiliu Gheorghe Vlăescu – scriitor, publicist, teolog, bioetician și senator – ora 18:00, la Universitatea Politehnică – Biblioteca, Sala 3:1

* Teatrul de Operetă şi Musical „Ion Dacian” prezintă, pe 30 și 31 octombrie, de la ora 19:00 şi 1 și 2 noiembrie, de la ora 18:00, ultimele reprezentaţii ale spectacolului „Romeo şi Julieta – the musical” din acest an

Continuă să citești