https://blog.revistaderecenzii.com

https://blog.revistaderecenzii.com
Mi se anunțase neapărat pentru april 1931 o nouă criză, care trebuia să fie absolut decisivă, instaurîndu-se noua eră. D. Manoilescu, dușmănit de o parte din parlamentari, a provocat-o, dîndu-și toată aparența că are o misiune de îndeplinit – și cît de mult erau să se schimbe, supt influența dlui Argetoianu care nu fusese nici „restaurator” nici prieten al regelui, nici decorat cu crucea exilului, raporturile între suveran și acela care făcuse închisoarea pentru”Craiul nou” și a trebuit totuși să plece și de la minister și de la Banca Națională! Omul spre care se îndreptaseră de atîtea ori și privirile regelui Ferdinand, dar pe care Carol I l-ar fi judecat de la înălțimea principiilor și a unui standard de seriozitate politică, luptătorul obișnuit a se prezintă la ceasul cînd prada începe pe cîmpul unde n-a sacrificat nimic, alintatul tuturora, începînd cu el însuși, și răspînditorul generos al mijloacelor țerii, d. Titulescu a apărut, cu toate infinitele sale meșteșuguri, pentru ca el, care ajutase plecarea silită a prințului Carol din Anglia, să înlăture pe acuzatul din 1929 și să facă în sfîrșit guvernul tuturora, adecă al celor ce au muncit și au suferit în luptele de partid, supt prezidenția sa, a reprezintantului străinătății, care-l aprecia așa de mult, după perspectivele pe care le putea deschide, așa încît apărea ca un guvernator în numele acelei Societăți a Națiunilor unde grațiile sale dubioase îi cîștigaseră una din acele prezidenții naționale pe unde a trecut multă lume eteroclită.
Continuă să citeștihttps://blog.revistaderecenzii.com
Pe când pescarul se pregătea să-l arunce pe Pinocchio în tigaie, intră în peșteră un câine mare, împins de mirosul puternic și ispititor al prăjelii.
— Ieși afară! strigă la el pescarul amenințându-l cu Pinocchio în mână.
Dar bietul câine flămând cât patru, chelălăind și dând din coadă, părea că zice:
— Dă-mi o bucată de pește și te las în pace.
— Ieși afară, n-auzi! îi strigă iarăși pescarul, și întinse piciorul ca să-l lovească.
https://blog.revistaderecenzii.com
1826 – S-a născut scriitorul italian Carlo Collodi, creatorul lui Pinocchio (d. 1890).
1859 – Naturalistului englez Charles Darwin a publicat cartea „Originea speciilor” (1809-1882).
Continuă să citeștihttps://blog.revistaderecenzii.com
*Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi recomandări ale evenimentelor vizuale care vor debuta în săptămâna 24 -30 noiembrie 2025:
* Filmul documentar ‘După Cioate’ regizat de Mihai Gavril Dragolea şi Radu Constantin Mocanu intră în cinematografe din 28 noiembrie. Programul proiecţiilor speciale este:
Continuă să citești