Calendarul zilei

https://blog.revistaderecenzii.com

1888 – A fost inaugurat Ateneul Român. Clădirea a fost construită între anii 1886 și 1888, prin stăruința lui Constantin Esarcu, după planurile arhitectului francez A. Galleron, pe bază de subscripție publică, sub lozinca „Dați un leu pentru Ateneu”.

842 – Jurământul de la Strasbourg: promisiunile de alianță făcute în limbile franceză și germană de către Ludovic Germanul, fiul lui Ludovic cel Pios și conducător al Regatului francilor răsăriteni și de către fratele său, Carol cel Pleșuv, conducătorul Regatului francilor occidentali. În afară de alianță, Ludovic și Carol și-au reafirmat opoziția față de împărat, fratele lor mai mare, Lothar.

869 – A murit Sf. Chiril de Salonic, creatorul alfabetului chirilic (n. 826).

1076 – Papa Grigore al VII-lea i-a anatemizat pe episcopii reuniți în Sinodul de la Worms și l-a excomunicat pe împăratul Henric al IV-lea.

1400 – La un an după ce a fost deposedat de coroană, regele Richard al II-lea al Angliei a murit întemnițat în Castelul Pontefract.

1821 – A murit cărturarul iluminist Petru Maior, unul dintre corifeii Școlii Ardelene (n. 1761)

1876 – Alexander Graham Bell a cerut brevetarea telefonului, cu două ore înainte ca Elisha Gray să facă același lucru.

Sursa: https://historia.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *