Constantin Tudorache a lansat cartea „Dialoguri epigramatice”. Articol de Elena Trifan

https://blog.revistaderecenzii.com

Constantin Tudorache a lansat cartea „Dialoguri epigramatice”

                                           de Elena Trifan                      

Joi, 29 mai 2025, la Biblioteca Județeană „Nicolae Iorga” Ploiești, epigramistul ploieștean Constantin Tudorache a lansat antologia „Dialoguri epigramatice”, apărută recent la Editura David Art București.  

Invitați speciali au fost: George Corbu, epigramist, traducător, bibliolog, preşedintele Uniunii Epigramiştilor din România şi directorul revistei „Epigrama”, membru al Academiei de Ştiinţe, Literatură şi Arte (ASLA, din Oradea, Secţiunea de Literatură), membru al Uniunii Scriitorilor din România, membru al Uniunii Scriitorilor din Moldova, membru al Societăţii Scriitorilor Târgovişteni; Dorel Vidrașcu – jurnalist, cronicar literar, epigramist;  Nicolae Dumitrescu – critic literar și critic de film, membru al UZPR; Ilie Gâlea – actor.

Continuă să citești

Horoscopul zilei. Sinteză de AI

https://blog.revistaderecenzii.com

Iată horoscopul zilei de luni, 2 iunie 2025, pentru fiecare zodie, cu accent pe carieră, dragoste și starea generală:DCNews+2Antena 3+2Cancan+2


♈ Berbec

Carieră: Ești energic și gata să îți atingi obiectivele. Fii deschis la noi oportunități și nu ezita să iei inițiativa în planurile tale. Răbdarea te va ajuta să gestionezi eventualele provocări.

Continuă să citești

Informații culturale

https://blog.revistaderecenzii.com

* Colegiul de Arhitectură şi Lucrări Publice „I.N Socolescu” organizează, în parteneriat cu Muzeul Naţional al Literaturii Române, Gala de premiere a Concursului Naţional de Arhitectură „Ion Socolescu”, editia a VIII-a, şi vernisajul expozitiei TOGETHER, în Sala „Petru Creţia” a MNLR din Bucureşti, Calea Griviţei 64-66 – ora 15:00

* Gala Premiilor USR se va desfăşura în prezenţa scriitorilor, criticilor, jurnaliştilor culturali şi a invitaţilor din mediul artistic şi academic – ora 18:00, în sala Pictura a Teatrului Naţional ‘I. L. Caragiale’

Continuă să citești

O plimbare la Căldărușani de I. L. Caragiale

https://blog.revistaderecenzii.com

Ca să mergi din București la mănăstirea Căldărușani, ieși prin bariera Moșilor; apuci pe la zaanà pe șoseaua care merge la Fierbinți; treci la Pantilimon peste linia ferată București– Fetești; mai departe, înainte de Ștefănești, treci peste linia ferată a forturilor; apoi, dincolo de Ștefănești, la kilometrul 21, lași șoseaua și apuci la stânga pe drum-curea; treci prin Vărești și Moara Săracă și ajungi la Căldărușani – cu totul o poștă și jumătate, cam la 32 de kilometri, cu cai buni cam în trei ceasuri. E un drum plăcut, mai ales pentru cine de multă vreme n-a umblat decât în vagon, dacă nu va fi prea frig, ori ploaie și noroi. Noi am avut parte de neplăcerea contrară: multă zăbușeală, o dogoreală de soare îngrozitoare și mai ales praf, mult praf. Cătră apusul soarelui mai cu seamă, un nor des albicios se lasă greu dasupra țarinii, oprindu-ți vederea chiar la câțiva pași și înecându-ți răsuflarea. Fizionomia marginii Bucureștilor și a satelor e foarte originală.

Continuă să citești

Horoscopul zilei. Sinteză de AI

https://blog.revistaderecenzii.com

Iată horoscopul zilei de duminică, 1 iunie 2025, o zi marcată de sărbătoarea Zilei Copilului și de vibrația numărului 1, simbol al noilor începuturi și al energiei proaspete.


♈ Berbec

O schimbare de atitudine se conturează în relațiile personale. Este posibil să doriți să reparați legături care s-au răcit și să vă apropiați de cei dragi. Dacă sunteți singuri, s-ar putea să apară o nouă poveste de dragoste.

Continuă să citești